Prirodni načini za ublažavanje simptoma menopauze

Bombonica Blog 2024-08-06

Sve što treba da znate o prirodnim načinima za ublažavanje simptoma menopauze i perimenopauze. Saveti za ishranu, suplemente i promene načina života.

Kako prirodno ublažiti simptome menopauze i perimenopauze

Menopauza i perimenopauza predstavljaju prirodne faze u životu svake žene, ali simptomi koji ih prate često mogu biti izazovni. Mnoge žene se suočavaju sa valungama, noćnim znojenjima, promenama raspoloženja i neredovnim ciklusima. Srećom, postoje prirodni načini za ublažavanje ovih simptoma.

Ishrana kao ključni faktor

Kvalitetna ishrana igra presudnu ulogu u borbi sa simptomima menopauze. Kao što jedna od korisnica ističe: Kada jedemo nutritivno bogatu hranu, tada nismo toliko gladni kao kada jedemo nekvalitetnu hranu od koje nam samo skače šećer. Ovo je posebno važno jer neuhranjen organizam može dovesti do insulinske rezistencije i još većih problema.

Preporučena hrana:

  • Zelene lisnate povrće (kelj, prokelj, spanać)
  • Biljke iz familije kupusarki (brokoli, karfiol, rotkvice)
  • Laneno seme i kurkuma
  • Kvalitetne proteine (domaće meso, riba, mahunarke)

Suplementi koji pomažu

Mnoge žene koriste razne prirodne suplemente za ublažavanje simptoma:

Femisan

Ovaj biljni preparat se često spominje kao pomoć pri hormonalnim promenama. Kao što jedna korisnica kaže: Imam još uvek kutiju femisana, trebam to ispiti.

Vitamin D i kalcijum

Ovi suplementi su posebno važni za održavanje zdravlja kostiju. Kao što neko ističe: Za kosti nam treba i vitamin D, a najviše kalcijuma imamo u kelju, brokoliju, suncokretu, susamu i narandžama.

Peruanska maka

Jedna od korisnica deli svoje iskustvo: Koristim je već tri meseca... dobijam tačno na 28 dana ali mi traje jedan dan. Ova biljka može pomoći u regulisanju hormona.

Fizička aktivnost kao terapija

Redovna fizička aktivnost je ključna za smanjenje simptoma menopauze. Kao što jedna žena ističe: Sport to izvlači i liniju i bolje se osećaš posle vežbanja, naravno uz regulisanu ishranu.

Najbolje vrste vežbi:

  • Trčanje i brzo hodanje - najbolji rezultati su dobijeni ne sa suplementima već sa sportom
  • Pilates - idealan za žene u ovom životnom periodu
  • Joga - pomaže pri smanjenju stresa i anksioznosti
  • Plivanje - blagotvorno deluje na zglobove

Hormonska terapija - da ili ne?

Ova tema izaziva brojne debate među ženama. Kao što jedna korisnica kaže: Meni doca javio da mi najnoviji nalazi ukazuju da je počela menopauza, predlaže nehormonske preparate. S druge strane, neke žene imaju pozitivna iskustva: Ja pijem cikloproginovu, evo sad će godina dana i baš mi prija.

Važno je naglasiti da odluka o hormonskoj terapiji treba da bude doneta u saradnji sa lekarom, uzimajući u obzir individualne potrebe i rizike.

Kontrola zdravlja

Redovne kontrole su esencijalne u ovom životnom periodu:

Mamografija

Kako jedna od korisnica opisuje: Da baš je odvratno, kao dve pegle da su uzeli pa između stezu. Iako neprijatna, ova pretraga je neophodna za prevenciju raka dojke.

Ginekološki pregledi

Redovni pregledi su ključni, posebno ako imate neredovne cikluse ili druge simptome. Kao što jedna žena ističe: Treba da idem na redovne treninge pored mene su sve žene mojih godina, nešto mlađe nešto starije.

Mentalno zdravlje

Menopauza može uticati i na psihičko stanje. Kako jedna korisnica opisuje: Imam i valunge, nesanice, ali to zaboravljanje ubija, samo želim da budem opet ja.

Saveti za očuvanje mentalnog zdravlja:

  • Meditacija i duboko disanje
  • Dovoljno sna - pijem melatonin za uspavljivanje
  • Podrška drugih žena - tu smo da se bodrimo, delimo iskustva
  • Redovna fizička aktivnost

Zaključak

Menopauza i perimenopauza su prirodni procesi koji se mogu učiniti podnošljivijim kroz pravilnu ishranu, redovnu fizičku aktivnost, odgovarajuće suplemente i redovne lekarske kontrole. Kao što jedna od korisnica mudro primetila: Organizam je pametniji od nas, treba da ga slušamo. Važno je pronaći ono što vama odgovara i ne odustajati u potrazi za rešenjima koja će vam olakšati ovaj životni period.

Konačno, kao što jedna mudra žena kaže: Bitno je kako se osećamo. Kad se dobro osećamo, raspoložene smo i pune energije, onda i bolje izgledamo. Na vama je da pronađete put do boljeg osećaja i kvalitetnijeg života tokom ovih promena.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.